Jak budować pozytywne myśli o sobie? - przeformułowanie przekonań w praktyce

W artykule „Monolog wewnętrzny, czyli kilka słów o przekonaniach, jakie mamy na swój temat” poruszałam temat przeformułowania treści antyasertywnych oraz sposobu utrwalania treści proasertywnych. Otrzymałam prośby, aby omówić to zagadnienie szerzej, przede wszystkim pod kątem budowania treści wspierających pozytywne myśli na swój temat.
Dlatego zanim przejdziesz do dalszej części zachęcam Cię do zapoznania się z wcześniejszym artykułem, dzięki czemu ta treść będzie dla Ciebie bardziej wartościowa i w pełni zrozumiała
https://agatakuczmaszewska.pl/monolog-wewnetrzny-czyli-kilka-slow-o-przekonaniach-jakie-mamy-na-swoj-temat/
Zależy mi, aby przeformułowanie myśli negatywnych było w pełni zrozumiałe i jasne, gdyż pragnę, abyś znalazła dla nich zastosowanie w swoim życiu. Może to pomóc w zmaganiu się z treściami, które wpływają na Ciebie źle, krzywdząco, powstrzymują od działania, zniechęcają, a nawet w sytuacjach trudnych przytłaczają lub załamują.

Co może Ci pomóc przy przeformułowaniu negatywnych przekonań?

1. Skup się na tym, co w Tobie pozytywne 
Wykonaj ćwiczenie 1, które znajdziesz w PDF z ćwiczeniami (plik możesz pobrać poniżej zostawiając swój adres email w formularzu)
2. Negatywne przekonanie zamień na coś pozytywnego, co mówi o Tobie
Mam tu na myśli wszystkie pozytywne cechy i sytuacje, których wcześniej doświadczyłaś i z którymi sobie poradziłaś oraz wszystko to, co osiągnełaś dotychczas
Przykład przeformułowania negatywnego przekonania: Jestem niekompetentna Nie ma człowieka, który wiedziałby wszystko / Wiem wystarczająco dużo / Do tej pory zdobyłam ogromną wiedzę
3. Pozwól sobie na słabości, niewiedzę, ograniczenia, trudności, błędy czy podejmowanie złych decyzji
 Jesteś człowiekiem i masz do tego prawo, aby się mylić i podejmować niewłaściwe decyzję.  Przykłady: Mam prawo do tego, aby tego nie wiedzieć. / Nie da się być we wszystkich dobrym.
4. Skup się na korzyściach wypływających z negatywnego przekonania
Przykład: Mam motywację do zdobywania większej wiedzy.
5. Nie karaj się za wszystko, bądź wobec siebie wyrozumiała i akceptuj swoje niedoskonałości
Przykład: To normalne, że nie wiem wszystkiego / W porządku jest to, że wszystkiego nie potrafię.
6. Twórz listę własnych, zgodnych z Tobą wartości
Przykład: Ważne jest dla mnie zdobywanie wiedzy / Mogę sobie pozwolić na niewiedzę i nie ma w tym nic złego.

Pamiętaj, nie od razu zmienisz wszystko!

Powyższe sposoby pokazują jak przekształcić jedno przekonanie na kilka różnych sposobów. W zupełności wystarczy, jeśli każde negatywne przekonanie przekształcisz na jedno pozytywne i zaczniesz wprowadzać w miejsce tego negatywnego w codziennym życiu.
Dlatego bądź uważana na swoje myśli, spisuj te antyasertywne i przeformułuj w taki sposób, aby stały się pozytywne, zgodne z prawdą o Tobie, z Twoimi wartościami, cechami, wydarzeniami z życia. Dzięki temu, po pewnym czasie utrwalania ich – staną się częścią Ciebie. Aby przećwiczyć przeformułowania wykonaj resztę ćwiczeń, które dla Ciebie stworzyłam.
Poniżej możesz pobrać zestaw ćwiczeń w formie pliku PDF, by popracować nad tym aspektem głębiej. Podaj swój adres email i kliknij w przycisk ODBIERAM PREZENTY i zyskaj dostęp do wszystkich dotychczas udostępnionych materiałów 🙂
.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy i inspirujący to daj mi proszę o tym znać w komentarzu lub pisząc na kontakt@agatakuczmaszewska.pl  I koniecznie podziel się nim z przyjaciółką, bo być być może właśnie tego teraz potrzebuje. 

Chciałabym, aby to co piszę było ciekawe i przydatne oraz wspierało kobiety w budowaniu pewności siebie i pielęgnowaniu swojej kobiecości nie tylko poprzez fotografie jakie tworzę, ale także wszystkie treści jakie publikuję na blogu i w mediach społecznościowych. 

Zachęcam Cię abyś zaglądała tu częściej, bo co dwa tygodnie w piątkowe popołudnie pojawia się nowy artykuł. Pamiętaj również, że możesz obserwować mnie na Facebooku lub Instagramie oraz dołączyć do Kobiecego Newslettera by jako pierwsza otrzymywać ode mnie niespodzianki – sprawdź, co czeka na Ciebie w tym miesiącu! 🙂

Pozdrawiam Cię cieplutko! 🙂


Justyna Sobocińska
Psycholog

Jeśli chcesz spotkać się ze mną na konsultacji psychologicznej online lub stacjonarnie w Warszawie zapraszam Cię tutaj:
https://www.znanylekarz.pl/justyna-sobocinska/psycholog/warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *