Jak oszczędzać, aby móc spełniać swoje marzenia?

Często od Kobiet słyszę, o tym, że marzą o swojej sesji fotograficznej, ale nie mają na nią pieniędzy, mają inne wydatki, pilne potrzeby i to sprawia, że nie mogą pozwolić sobie na realizowanie swoich pragnień. I choć to nie jest blog o oszczędzaniu, to z pewnością jest o realizowaniu tego, co ważne dla nas, o spełnianiu swoich marzeń czy sięganiu po więcej. Dlatego podzielę się z Tobą tym, czego nauczyłam się przez wiele lat, kiedy moje zasoby finansowe były nie wystarczające by realizować swoje potrzeby, ale moja determinacja by sięgnąć po to, o czym marzyłam była tak duża, że zawsze znajdowałam na to sposób.

Oczczędzanie jest tylko jedną z wielu możliwości

Oszczędzanie jest tylko jedną z wielu możliwości, by móc w krótszym lub dłuższym czasie móc zrealizować to, co dla Ciebie ważne. Poza oszczędzaniem jest mnóstwo innych sposobów aby zdobyć pieniądze, potrzebne na spełnienie Twojego celu, ale o tym być napiszę w innym artykule. Dziś skupmy się przede wszystkim się na tym, jak z ograniczonego, niezmiennego budżetu miesięcznego wygospodarować środki na to, czego pragniesz dla siebie w tym momencie. 

Jak to zrobić krok po kroku

1. Przegląd miesięcznych wydatków

Usiądź z kartką papieru lub jeśli wolisz stwórz sobie dokument w Excelu i wypisz wszystkie swoje stałe dochody oraz stałe wydatki w ciągu miesiąca. Jeśli nie robiłaś tego wcześniej to być może będziesz potrzebowała sprawdzić, by móc zebrać je wszystkie. Przejrzyj wyciąg z Twojego konta, to z pewnością pomoże Ci w określeniu kwot, które każdego miesiąca wypływają z Twojego konta. Wśród nich znajdą się m.in czynsz, opłaty za media, subskrypcje, wydatki na jedzenie, środki czystości, kosmetyki, środki transportu, paliwo itd.

2. Analiza obecnej sytuacji

Podsumuj ostatnie 3 miesiące i wyciągnij wnioski, po przejrzeniu swoich wydatków. Tutaj być może odkryjesz wiele zyskujących Cię faktów: podliczysz pieniądze, które wydajesz jedząc na mieście, wychodząc z przyjaciółkami do kawiarni, kupując nowe ubrania, nowe meble, organizując wakacyjne weekendowe wypady. Tutaj odkryjesz wiele rzeczy, które być może trudno zauważyć na co dzień i dopiero podsumowania w postaci liczb dają one obraz tego, jak tak naprawdę wyglądają wydatki, które ponosisz. 
Sugeruję też, abyś na tym etapie podzieliła je sobie na kategorie i tutaj dowolnie nazwij je według Twoich preferencji. U siebie stosuje kategorie: dom (wszystkie rachunki związane z mieszkaniem), edukacja (książki, kursy, szkolenia), transport (bilety, paliwo), jedzenie, środki czystości (oraz wszystkie dodatkowe rzeczy dla domu), kosmetyki, wakacjerozrywka (kino, koncerty, nowe zabawki dla córki) oraz dla siebie (hobby, badania i wizyty u lekarza, fryzjera, kosmetyczki i wszystkie rzeczy, które chce kupić i zrealizować dla swoje przyjemności). U mnie ten podział jest szczegółowy (nie musi być taki) i wynika z tego, że dodatkowo przy danej kategorii robię listę zakupów.

3. Określ możliwości zmniejszenia swoich wydatków

A teraz, kiedy masz już obraz tego jak kształtują się Twoje wydatki zastanów się z czego jesteś w stanie zrezygnować, co nie jest niezbędne dla Ciebie. Załóż, że to chwilowa sytuacja (ja robię plany 12 tygodniowe, bo to wystarczająco długi okres czasu, aby móc zrealizować to na czym mi zależy, a jednocześnie na tyle krótki, aby móc przewidzieć pewne rzeczy – tyle właśnie jestem w stanie wybiec do przodu zakładając jednocześnie, że moja sytuacja diametralnie się nie zmieni w tym okresie). Zapytaj siebie co w okresie 12 tygodni, nie jest koniecznym wydatkiem. Czego z rzeczy, które znalazły się w ostatnich  miesiącach nie musiałabyś kupować? 

4. Rozsądne gospodarowanie dostępnym budżetem

Kiedy już wiesz z czego możesz i chcesz zrezygnować oraz co absolutnie pozostanie na Twojej liście bo są to stałe wydatki i nic nie możesz z nimi zrobić to przejdźmy do znalezienia jak najwięcej możliwości zaoszczędzenia w Twojej obecnej sytuacji czyli rozsądnego gospodarowania dostępnym dla Ciebie budżetem. 
– Zastanów się, czy wszystkie subskrypcje są Ci niezbędne czy jednak niektóre z nich możesz anulować na jakiś okres
– Zastanów się jak możesz oszczędzić robiąc zakupy spożywcze, środki czystości, czy kosmetyki. Jeśli zupełnie nie orientujesz się co jest dobrą, a co mało korzystną ceną produktu zacznij zwracać uwagę na ceny na półkach sklepowych. Jeśli wiesz, że coś ma dobrą cenę możesz zrobić zapasy chemiczne czy kosmetyczne właśnie wykorzystując ten fakt. Zastanów się czy możesz niektóre spożywcze rzeczy również kupić w większych ilościach? Czy zamiast zamawiać jedzenie na wynos, jesteś gotowa częściej gotować
Załóż sobie tygodniowy budżet na wydatki, które dotychczas ponosiłaś  i spróbuj odkładać co tydzień kwotę, którą udało Ci się zaoszczędzić do skarbonki lub na oddzielne konto, aby widzieć, że ta kwota rośnie (bo to dodatkowo bardzo motywuje). Jeśli w danym tygodniu nie wychodziłaś na kawę na mieście to odłóż do skarbonki kwotę równą tej kawie.  Jeśli udało Ci się zrobić zakupy w atrakcyjnych cenach i właściwie nic nie pozostało z założonej kwoty nie szkodzi, bo różnicę zobaczysz w kolejnych tygodniach.

Czy to możliwe?

Pomyśl tylko, jeśli Twoje wydatki były na poziomie 6000 zł, a podsumowując miesiąc okazało się że dzięki bardziej rozsądnemu gospodarowaniu zyskałaś 600 zł to brawo dla Ciebie! To kwota, którą możesz przeznaczyć na to, co chciałabyś zrealizować. Twoje 10% w skali 12 tygodni to w tym przypadku 1800 zł. 
W swoim życiu doświadczyłam przeróżnych sytuacji i doskonale wiem, że są takie, kiedy naprawdę nie istnieją możliwości zaoszczędzenia nawet najmniejszej sumy. To krytyczne momenty, kiedy oszczędzanie jest zupełnie niemożliwe. Ale też doskonale wiem, że jeśli Twoja sytuacja jest stabilna, a nie krytyczna to 10% jest stosunkowo łatwe do zrealizowania, przy wprowadzeniu zmian w dotychczasowym gospodarowaniu budżetem.
Wysyłam uściski i życzę Ci pięknego dnia i trzymam mocno za Ciebie kciuki, abyś mogła zrealizować to co dla Ciebie ważne jak najszybciej!  


Elżbieta Kuczmaszewska Prawa ręka oraz współtwórczyni marki Fotografii Kobiecej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *