Dlaczego nieustannie porównujemy się do innych Kobiet
i jak przestać myśleć źle o samej sobie?

Temat porównywania się jest bardzo ważny dla mnie i myślę, że dla niejednej z Was. Dlatego zależało mi, aby porozmawiać z kimś, kto doskonale rozumie kobiecość i potrafi spojrzeć znacznie szerzej i wyjaśnić dlaczego tak się dzieje w życiu każdej z nas, że nieustannie porównujemy siebie. A zatem zastanawiałaś się ile razy w ciągu dnia pomyślałaś – jestem ładniejsza / brzydsza / grubsza / mam mniej ciekawe życie /  więcej problemów / mniej pieniędzy? Dlaczego wciąż porównujesz się do innych i gdzie jesteś na skali? I czy miejsce na niej określa Twoją wartość? – o tym w tym artykule mówi psycholog Justyna Sobocińska.

Porównywanie się do innych z punktu widzenia psychologii

Z punktu widzenia psychologii porównywanie się do innych towarzyszy nam nieustannie przez całe nasze życie. Już jako dziecko przychodząc do rodzica z informacją o stopniu z klasówki, mogłyśmy usłyszeć: „A co dostała Kasia?”. To pytanie sugeruje potrzebę porównania otrzymanej oceny z oceną innej dziewczynki. Porównywanie się jest normalnym i ważnym procesem w życiu każdego człowieka.
Tłumaczy to teoria porównań społecznych stworzona przez psychologa społecznego Festingera (1954), która zakłada, że poprzez porównywanie się z innymi poznajemy swoje własne zdolności i postawy. Co to oznacza? Abym mogła się przekonać jak dobra jestem w dowolnej, wykonywanej przeze mnie pracy czy aktywności np. sprzedaży porównuję ilość sprzedanych produktów przeze mnie z ilością sprzedanych produktów z innymi osobami w moim zespole. Sama informacja o tym jaki jest mój wynik dzienny nie mówi mi jeszcze zbyt wiele. Aby przekonać się czy mój wynik jest dobry czy słaby, muszę dowiedzieć się jakie wyniki uzyskały inne osoby.  Jeśli mój wynik sprzedażowy jest wyższy niż pozostałych, wtedy jestem w stanie wnioskować, że bardzo dobrze sobie radzę, jeśli natomiast jest on zdecydowanie niższy – jest dla mnie informacja, że nie poszło mi najlepiej i jeśli chcę otrzymać premię za nejlepsze wyniki to muszę trochę bardziej nad tym popracować.

Jak wypadam na tle innych?

Ogromnie ważne jest to, do kogo się porównujemy.  Jeśli porównuję się z osobami, którzy w mojej ocenie są lepsi, np. moja sąsiadka, która doskonale zajmuje się domem, a ja osoba często zamawiająca jedzenie i nie mająca czasu na utrzymanie idealnego porządku („porównania społeczne w górę”) to wypadam przy niej gorzej i moja samoocena oraz nastrój mogą ulec obniżeniu. Natomiast jeśli porównuję się z osobami, przy których to ja wypadam lepiej („porównania społeczne w dół”) to mój nastrój i samoocena ulegają znacznej poprawie. Jest to również naszym mechanizmem obronnym w momencie zagrożenia samooceny, która w obecnym świecie bywa nieustannie narażona.
Okazuje się, że szczególnie my kobiety, nie zawsze stosujemy właściwą strategię porównywania się. Często porównujemy swoje ciała z ciałami modelek, pomimo tego, że obiektywnie rzecz biorąc niekoniecznie nadają się do porównań ze względu na nierealistycznie szczupłe i piękne, które można zawdzięczać nie tylko naturalnym predyspozycjom, ale sztabowi specjalistów czuwających nad ich wyglądem, elektronicznej obróbce obrazów i bardzo starannej selekcji fotografii. Metanaliza badań dotyczących związku między porównywaniem się a niezadowoleniem z własnego ciało (Myers i Crowther, 2009) wykazała, że kobiety im częściej porównują swoje ciało z ciałami szczupłych modelek tym odczuwają mniejsze zadowolenie z własnego ciała. Porównywanie się do modelek nie tylko obniża satysfakcję z własnego ciała, lecz także niekorzystnie wpływa na samoocenę i samopoczucie, obniżając nastrój. 

A więc co zrobić, żeby porównanie się z innymi było dla nas korzystne?

Porównywanie się z innymi powinno przynosić istotne i realne informacje dla nas. Jednak po dłuższej analizie może się okazać, że porównując się z innymi częściej doznajemy przykrych emocji. Dlatego warto się zastanowić co to dla mnie znaczy? Czy poprzez porównywanie się do kogoś dowiaduję się o sobie czegoś nowego? I jak to na mnie wpływa?

Oto kilka pytań, które pozwolą Ci zastanowić się i sprawią, że porównywanie się do innych przestanie wpływać na Ciebie negatywnie

1. Skoncentruj się na swoich myślach, emocjach i zachowaniach
W jakich sytuacjach dokonujesz porównania? Do jakich osób najczęściej się porównujesz? Jakie emocje temu towarzyszą? Czy porównywanie się motywuje Cię do działania czy wręcz przeciwnie? Jakie emocje to w Tobie wywołuje?
2. Spójrz na rzeczywistość obiektywnie
Czy porównywanie się z innymi dostarcza Tobie prawdziwych informacji o sobie samej?
3. Sformułuj swoje cele
Jakie są Twoje cele? W jakim czasie chcesz je osiągnąć? Na czym Ci najbardziej zależy? Co chcesz rozwijać?
4. Nie zapominaj o tym, co w Tobie najlepsze
Sporządź listę swoich mocnych stron, uwzględniając osiągnięcia, umiejętności i zalety osobiste.
5.  Bądź dla siebie bardziej wyrozumiała.
Nie oceniaj się zbyt surowo. Mamy różne  cele, osiągnięcia, słabości i w różnych aspektach jesteśmy dobrzy. Jesteśmy także na różnych etapach w życiu. I mamy prawo do własnych wyborów, które nie muszą się pokrywać z wyborami mojej sąsiadki, koleżanki z pracy czy mamy. A moje osiągnięcia nie muszą być takie jak osiągnięcia innej kobiety z mojego otoczenia. I nie ma w tym nic złego, ponieważ każdy człowiek jest inny, co jest naturalne i wspaniałe.
Poniżej możesz także pobrać zestaw ćwiczeń w formie pdf, by popracować na tym aspektem głębiej. Podaj swój adres email i kliknij w przycisk poniżej
.

Bibliografia:
      Bessenoff, G. R. (2006). Can the media affect us? Social comparison, self-discrepancy, and the thin ideal. Psychology of women quarterly, 30(3), 239-251.
      Myers, T. A., & Crowther, J. H. (2009). Social comparison as a predictor of body dissatisfaction: A meta-analytic review. Journal of abnormal psychology, 118(4), 683.
      Bogdan, W. (2011). Psychologia społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
      Aronson, E., Wilson, T. D., & Akert, R. M. (1997). Psychologia społeczna: serce i umysł.
      Festinger, L. (1954). A theory of social comparison processes. Human relations, 7(2), 117-140.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy i inspirujący to daj mi proszę o tym znać w komentarzu lub pisząc na kontakt@agatakuczmaszewska.pl  I koniecznie podziel się nim z przyjaciółką, bo być być może właśnie tego teraz potrzebuje. 

Chciałabym, aby to co piszę było ciekawe i przydatne oraz wspierało kobiety w budowaniu pewności siebie i pielęgnowaniu swojej kobiecości nie tylko poprzez fotografie jakie tworzę, ale także wszystkie treści jakie publikuję na blogu i w mediach społecznościowych. 

Zachęcam Cię abyś zaglądała tu częściej, bo co dwa tygodnie w piątkowe popołudnie pojawia się nowy artykuł. Pamiętaj również, że możesz obserwować mnie na Facebooku lub Instagramie oraz dołączyć do Kobiecego Newslettera by jako pierwsza otrzymywać ode mnie niespodzianki – sprawdź, co czeka na Ciebie w tym miesiącu! 🙂

Pozdrawiam Cię cieplutko! 🙂


Justyna Sobocińska
Psycholog

Jeśli chcesz spotkać się ze mną na konsultacji psychologicznej online lub stacjonarnie w Warszawie zapraszam Cię tutaj:
https://www.znanylekarz.pl/justyna-sobocinska/psycholog/warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *